Home page GENERAL GAMES TEAM USA HISTORY USOC
OLYMPIC HISTORY
U.S. OLYMPIC HISTORY
Team Makeup
Flag Bearers
Torchbearers
Oath-Takers
Podium Sweeps
Medal Count by Day
Medalists/Top Finishers in Sochi Events
Americans Who Have Competed
in Winter and Summer
All-Time U.S. Olympians
ALL-TIME MEDALS (WINTER)
INDIVIDUAL RECORDS (OVERALL)
U.S. INDIVIDUAL RECORDS (WINTER)
Download Media Guide
Credits
Skip Navigation LinksHome History U.S. Olympic History Medalists/Top Finishers in Sochi Events
MEDALISTS/TOP FINISHERS IN SOCHI EVENTS
ALPINE SKIING, DOWNHILL – MEN
NameYearFinish
Tommy Moe 1994 Gold
Bill Johnson 1984 Gold
Bode Miller 2010 Bronze
ALPINE SKIING, DOWNHILL – WOMEN
NameYearFinish
Lindsey Vonn 2010 Gold
Julia Mancuso 2010 Silver
Picabo Street 1994 Silver
Hilary Lindh 1992 Silver
Penny Pitou 1960 Silver
Cindy Nelson 1976 Bronze
Susan Corrock 1972 Bronze
ALPINE SKIING, GIANT SLALOM – MEN
NameYearFinish
Bode Miller 2002 Silver
ALPINE SKIING, GIANT SLALOM – WOMEN
NameYearFinish
Julia Mancuso 2006 Gold
Debbie Armstrong 1984 Gold
Andrea Mead-Lawrence 1952 Gold
Diann Roffe-Steinrotter 1992 Silver
Christin Cooper 1984 Silver
Jean Saubert 1964 Silver
Penny Pitou 1960 Silver
ALPINE SKIING, SLALOM – MEN
NameYearFinish
Phil Mahre 1984 Gold
Steve Mahre 1984 Silver
Phil Mahre 1980 Silver
Billy Kidd 1964 Silver
Jimmie Heuga 1964 Bronze
ALPINE SKIING, SLALOM – WOMEN
NameYearFinish
Barbara Cochran 1972 Gold
Andrea Mead-Lawrence 1952 Gold
Gretchen Fraser 1948 Gold
Betsy Snite 1960 Silver
Jean Saubert 1964 Bronze
ALPINE SKIING, SUPER COMBINED – MEN
NameYearFinish
Bode Miller 2010 Gold
Ted Ligety 2006 Gold
Bode Miller 2002 Silver
ALPINE SKIING, SUPER COMBINED – WOMEN
NameYearFinish
Julia Mancuso 2010 Silver
Gretchen Fraser 1948 Silver
ALPINE SKIING, SUPER-G – MEN
NameYearFinish
Bode Miller 2010 Silver
Tommy Moe 1994 Silver
Andrew Weibrecht 2010 Bronze
ALPINE SKIING, SUPER-G – WOMEN
NameYearFinish
Picabo Street 1998 Gold
Diann Roffe-Steinrotter 1994 Gold
Lindsey Vonn 2010 Bronze
BIATHLON – MIXED
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
BIATHLON, 10-KILOMETER – MEN
NameYearFinish
Jeremy Teela 2010 9th
BIATHLON, 12.5-KILOMETER – WOMEN
NameYearFinish
The U.S. has never had an entrant in this event (first held in 2006).
BIATHLON, 15-KILOMETER – MEN
NameYearFinish
Jay Hakkinen 2006 13th
BIATHLON, 15-KILOMETER – WOMEN
NameYearFinish
Joan Smith 1994 14th
BIATHLON, 20-KILOMETER – MEN
NameYearFinish
Jay Hakkinen 2006 10th
BIATHLON, 7.5-KILOMETER – WOMEN
NameYearFinish
Joan Smith 1992 21st
BIATHLON, PURSUIT – MEN
NameYearFinish
Jay Hakkinen 2002 13th
BIATHLON, PURSUIT – WOMEN
NameYearFinish
Rachel Steer 2006 39th
BIATHLON, RELAY – MEN
NameYearFinish
Team USA 1972 6th
BIATHLON, RELAY – WOMEN
NameYearFinish
Team USA 1994 8th
BOBSLED, FOUR-MAN – MEN
NameYearFinish
Team USA (driver: Steven Holcomb) 2010 Gold
Team USA (driver: Frank Tyler) 1948 Gold
Team USA (driver: Billy Fiske) 1932 Gold
Team USA (driver: Billy Fiske) 1928 Gold
Team USA (driver: Todd Hays) 2002 Silver
Team USA (driver: Stan Benham) 1952 Silver
Team USA (driver: Henry Homburger) 1932 Silver
Team USA (driver: Jack Heaton) 1928 Silver
Team USA (driver: Brian Shimer) 2002 Bronze
Team USA (driver: Art Tyler) 1956 Bronze
Team USA (driver: Jim Bickford Jr.) 1948 Bronze
*The 1928 bobsled event featured both four- and five-man sleds.
BOBSLED, TWO-MAN – MEN
NameYearFinish
Ivan Brown, Al Washbond 1936 Gold
Curtis Stevens, Hubert Stevens 1932 Gold
Stan Benham, Pat Martin 1952 Silver
Fred Fortune Jr., Sky Carron 1948 Bronze
Gil Colgate Jr., Dick Lawrence 1936 Bronze
Jack Heaton, Bob Minton 1932 Bronze
BOBSLED, TWO-MAN – WOMEN
NameYearFinish
Jill Bakken, Vonetta Flowers 2002 Gold
Shauna Rohbock, Valerie Fleming 2006 Silver
Elana Meyers, Erin Pac 2010 Bronze
CROSS-COUNTRY SKIING, 10-KILOMETER – WOMEN
NameYearFinish
Martha Rockwell 1972 10th
CROSS-COUNTRY SKIING, 15-KILOMETER – MEN
NameYearFinish
Bill Koch 1976 6th
CROSS-COUNTRY SKIING, 30-KILOMETER – WOMEN
NameYearFinish
Nina Kemppel 2002 15th
CROSS-COUNTRY SKIING, 50-KILOMETER – MEN
NameYearFinish
Bill Koch 1980 13th
Bill Koch 1976 13th
CROSS-COUNTRY SKIING, PURSUIT – MEN
NameYearFinish
Kris Freeman 2002 14th
CROSS-COUNTRY SKIING, PURSUIT – WOMEN
NameYearFinish
Nancy Fiddler 1992 29th
CROSS-COUNTRY SKIING, RELAY – MEN
NameYearFinish
Team USA 2002 5th
CROSS-COUNTRY SKIING, RELAY – WOMEN
NameYearFinish
Team USA 1984 7th
Team USA 1980 7th
CROSS-COUNTRY SKIING, SPRINT – MEN
NameYearFinish
Andy Newell 2006 16th
CROSS-COUNTRY SKIING, SPRINT – WOMEN
NameYearFinish
Kikkan Randall 2010 8th
CROSS-COUNTRY SKIING, TEAM SPRINT – MEN
NameYearFinish
Torin Koos, Andy Newell 2010 9th
CROSS-COUNTRY SKIING, TEAM SPRINT – WOMEN
NameYearFinish
Caitlin Compton, Kikkan Randall 2010 6th
CURLING – MEN
NameYearFinish
Team USA (skip: Pete Fenson) 2006 Bronze
CURLING – WOMEN
NameYearFinish
Team USA (skip: Kari Erickson) 2002 4th
FIGURE SKATING, ICE DANCING – MIXED
NameYearFinish
Meryl Davis, Charlie White 2010 Silver
Tanith Belbin, Ben Agosto 2006 Silver
Colleen O’Connor, Jim Millns Jr. 1976 Bronze
FIGURE SKATING, PAIRS – MIXED
NameYearFinish
Kitty Carruthers, Peter Carruthers 1984 Silver
Karol Kennedy, Peter Kennedy 1952 Silver
Beatrix Loughran, Sherwin Badger 1932 Silver
Jill Watson, Peter Oppegard 1988 Bronze
Vivian Joseph, Ron Joseph 1964 Bronze
Nancy Ludington, Ron Ludington 1960 Bronze
FIGURE SKATING, SINGLES – MEN
NameYearFinish
Evan Lysacek 2010 Gold
Brian Boitano 1988 Gold
Scott Hamilton 1984 Gold
David Jenkins 1960 Gold
Hayes Alan Jenkins 1956 Gold
Dick Button 1952 Gold
Dick Button 1948 Gold
Paul Wylie 1992 Silver
Tim Wood 1968 Silver
Ronnie Robertson 1956 Silver
Timothy Goebel 2002 Bronze
Charlie Tickner 1980 Bronze
Scott Allen 1964 Bronze
David Jenkins 1956 Bronze
Jim Grogan 1952 Bronze
FIGURE SKATING, SINGLES – WOMEN
NameYearFinish
Sarah Hughes 2002 Gold
Tara Lipinski 1998 Gold
Kristi Yamaguchi 1992 Gold
Dorothy Hamill 1976 Gold
Peggy Fleming 1968 Gold
Carol Heiss 1960 Gold
Tenley Albright 1956 Gold
Sasha Cohen 2006 Silver
Michelle Kwan 1998 Silver
Nancy Kerrigan 1994 Silver
Rosalyn Sumners 1984 Silver
Linda Fratianne 1980 Silver
Carol Heiss 1956 Silver
Tenley Albright 1952 Silver
Beatrix Loughran 1924 Silver
Michelle Kwan 2002 Bronze
Nancy Kerrigan 1992 Bronze
Debi Thomas 1988 Bronze
Janet Lynn 1972 Bronze
Barbara Ann Roles 1960 Bronze
Maribel Vinson 1932 Bronze
Beatrix Loughran 1928 Bronze
Theresa Weld-Blanchard 1920 Bronze
FIGURE SKATING, TEAM TROPHY – MIXED
FREESTYLE SKIING, AERIALS – MEN
NameYearFinish
Eric Bergoust 1998 Gold
Jeret Peterson 2010 Silver
Joe Pack 2002 Silver
FREESTYLE SKIING, AERIALS – WOMEN
NameYearFinish
Nikki Stone 1998 Gold
FREESTYLE SKIING, HALFPIPE – MEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
FREESTYLE SKIING, HALFPIPE – WOMEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
FREESTYLE SKIING, MOGULS – MEN
NameYearFinish
Jonny Moseley 1998 Gold
Travis Mayer 2002 Silver
Bryon Wilson 2010 Bronze
Toby Dawson 2006 Bronze
Nelson Carmichael 1992 Bronze
FREESTYLE SKIING, MOGULS – WOMEN
NameYearFinish
Hannah Kearney 2010 Gold
Donna Weinbrecht 1992 Gold
Shannon Bahrke 2002 Silver
Liz McIntyre 1994 Silver
Shannon Bahrke 2010 Bronze
FREESTYLE SKIING, SKICROSS – MEN
NameYearFinish
Casey Puckett 2010 23rd
FREESTYLE SKIING, SKICROSS – WOMEN
NameYearFinish
The U.S. has never had an entrant in this event (first held in 2010).
FREESTYLE SKIING, SLOPESTYLE – MEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
FREESTYLE SKIING, SLOPESTYLE – WOMEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
ICE HOCKEY – MEN
NameYearFinish
Team USA 1980 Gold
Team USA 1960 Gold
Team USA 2010 Silver
Team USA 2002 Silver
Team USA 1972 Silver
Team USA 1956 Silver
Team USA 1952 Silver
Team USA 1932 Silver
Team USA 1924 Silver
Team USA 1920 Silver
Team USA 1936 Bronze
ICE HOCKEY – WOMEN
NameYearFinish
Team USA 1998 Gold
Team USA 2010 Silver
Team USA 2002 Silver
Team USA 2006 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, 1,000-METER – MEN
NameYearFinish
Shani Davis 2010 Gold
Shani Davis 2006 Gold
Dan Jansen 1994 Gold
Eric Heiden 1980 Gold
Peter Mueller 1976 Gold
Joey Cheek 2006 Silver
Chad Hedrick 2010 Bronze
Joey Cheek 2002 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, 1,000-METER – WOMEN
NameYearFinish
Chris Witty 2002 Gold
Bonnie Blair 1994 Gold
Bonnie Blair 1992 Gold
Chris Witty 1998 Silver
Leah Poulos-Mueller 1980 Silver
Leah Poulos-Mueller 1976 Silver
Jennifer Rodriguez 2002 Bronze
Bonnie Blair 1988 Bronze
Sheila Young 1976 Bronze
Anne Henning 1972 Bronze
Dianne Holum 1968 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, 1,500-METER – MEN
NameYearFinish
Derek Parra 2002 Gold
Eric Heiden 1980 Gold
Jack Shea 1932 Gold
Shani Davis 2010 Silver
Shani Davis 2006 Silver
Eric Flaim 1988 Silver
Chad Hedrick 2006 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, 1,500-METER – WOMEN
NameYearFinish
Dianne Holum 1972 Gold
Sheila Young 1976 Silver
Jennifer Rodriguez 2002 Bronze
Chris Witty 1998 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, 10,000-METER – MEN
NameYearFinish
Eric Heiden 1980 Gold
Irving Jaffee 1932 Gold
Chad Hedrick 2006 Silver
LONG TRACK SPEEDSKATING, 3,000-METER – WOMEN
NameYearFinish
Dianne Holum 1972 Silver
Beth Heiden 1980 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, 5,000-METER – MEN
NameYearFinish
Chad Hedrick 2010 Gold
Eric Heiden 1980 Gold
Irving Jaffee 1932 Gold
Derek Parra 2002 Silver
Eddie Murphy 1932 Silver
LONG TRACK SPEEDSKATING, 5,000-METER – WOMEN
NameYearFinish
Catherine Raney Norman 2006 7th
Kristin Holum 1998 7th
LONG TRACK SPEEDSKATING, 500-METER – MEN
NameYearFinish
Joey Cheek 2006 Gold
Casey FitzRandolph 2002 Gold
Eric Heiden 1980 Gold
Terry McDermott 1964 Gold
Ken Henry 1952 Gold
Jack Shea 1932 Gold
Charley Jewtraw 1924 Gold
Terry McDermott 1968 Silver
Bill Disney 1960 Silver
Don McDermott 1952 Silver
Bobby Fitzgerald 1948 Silver
Ken Bartholomew 1948 Silver
Kip Carpenter 2002 Bronze
Dan Immerfall 1976 Bronze
Leo Freisinger 1936 Bronze
John O’Neil Farrell 1928 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, 500-METER – WOMEN
NameYearFinish
Bonnie Blair 1994 Gold
Bonnie Blair 1992 Gold
Bonnie Blair 1988 Gold
Sheila Young 1976 Gold
Anne Henning 1972 Gold
Leah Poulos-Mueller 1980 Silver
Mary Meyers 1968 Silver
Dianne Holum 1968 Silver
Jenny Fish 1968 Silver
Jeanne Ashworth 1960 Bronze
LONG TRACK SPEEDSKATING, TEAM PURSUIT – MEN
NameYearFinish
Team USA 2010 Silver
LONG TRACK SPEEDSKATING, TEAM PURSUIT – WOMEN
NameYearFinish
Team USA 2010 4th
LUGE, DOUBLES – MIXED
NameYearFinish
Mark Grimmette, Brian Martin 2002 Silver
Gordy Sheer, Chris Thorpe 1998 Silver
Clay Ives, Chris Thorpe 1976 Bronze
LUGE, SINGLES – MEN
NameYearFinish
Tony Benshoof 2006 4th
Adam Heidt 2002 4th
LUGE, SINGLES – WOMEN
NameYearFinish
Courtney Zablocki 2006 4th
LUGE, TEAM RELAY – MIXED
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
NORDIC COMBINED, LARGE HILL 10-KILOMETER INDIVIDUAL – MEN
NameYearFinish
Bill Demong 2010 Gold
Johnny Spillane 2010 Silver
NORDIC COMBINED, NORMAL HILL 10-KILOMETER INDIVIDUAL – MEN
NameYearFinish
Johnny Spillane 2010 Silver
NORDIC COMBINED, TEAM – MEN
NameYearFinish
Team USA 2010 Silver
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 1,000-METER – MEN
NameYearFinish
Apolo Anton Ohno 2002 Silver
Apolo Anton Ohno 2010 Bronze
Apolo Anton Ohno 2006 Bronze
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 1,000-METER – WOMEN
NameYearFinish
Katherine Reutter 2010 Silver
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 1,500-METER – MEN
NameYearFinish
Apolo Anton Ohno 2002 Gold
Apolo Anton Ohno 2010 Silver
J.R. Celski 2010 Bronze
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 1,500-METER – WOMEN
NameYearFinish
Katherine Reutter 2010 4th
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 3,000-METER RELAY – WOMEN
NameYearFinish
Team USA 1992 Silver
Team USA 2010 Bronze
Team USA 1994 Bronze
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 5,000-METER RELAY – MEN
NameYearFinish
Team USA 1994 Silver
Team USA 2010 Bronze
Team USA 2006 Bronze
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 500-METER – MEN
NameYearFinish
Apolo Anton Ohno 2006 Gold
Rusty Smith 2002 Bronze
SHORT TRACK SPEEDSKATING, 500-METER – WOMEN
NameYearFinish
Cathy Turner 1994 Gold
Cathy Turner 1992 Gold
Amy Peterson 1994 Bronze
SKELETON – MEN
NameYearFinish
Jim Shea Jr. 2002 Gold
Jennison Heaton 1928 Gold
Jack Heaton 1948 Silver
Jack Heaton 1928 Silver
SKELETON – WOMEN
NameYearFinish
Tristan Gale 2002 Gold
Lea Ann Parsley 2002 Silver
SKI JUMPING, LARGE HILL INDIVIDUAL – MEN
NameYearFinish
Jeff Hastings 1984 4th
SKI JUMPING, LARGE HILL TEAM – MEN
NameYearFinish
Team USA 1988 10th
SKI JUMPING, NORMAL HILL INDIVIDUAL – MEN
NameYearFinish
Anders Haugen 1924 Bronze
SKI JUMPING, NORMAL HILL INDIVIDUAL – WOMEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
SNOWBOARDING, HALFPIPE – MEN
NameYearFinish
Shaun White 2010 Gold
Shaun White 2006 Gold
Ross Powers 2002 Gold
Danny Kass 2006 Silver
Danny Kass 2002 Silver
Scotty Lago 2010 Bronze
J.J. Thomas 2002 Bronze
Ross Powers 1998 Bronze
SNOWBOARDING, HALFPIPE – WOMEN
NameYearFinish
Hannah Teter 2006 Gold
Kelly Clark 2002 Gold
Hannah Teter 2010 Silver
Gretchen Bleiler 2006 Silver
Kelly Clark 2010 Bronze
Shannon Dunn 1998 Bronze
SNOWBOARDING, PARALLEL GIANT SLALOM – MEN
NameYearFinish
Chris Klug 2002 Bronze
SNOWBOARDING, PARALLEL GIANT SLALOM – WOMEN
NameYearFinish
Rosey Fletcher 2006 Bronze
SNOWBOARDING, PARALLEL SPECIAL SLALOM – MEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
SNOWBOARDING, PARALLEL SPECIAL SLALOM – WOMEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
SNOWBOARDING, SLOPESTYLE – MEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
SNOWBOARDING, SLOPESTYLE – WOMEN
NameYearFinish
This event has never been held before at the Olympic Winter Games.
SNOWBOARDING, SNOWBOARDCROSS – MEN
NameYearFinish
Seth Wescott 2010 Gold
Seth Wescott 2006 Gold
SNOWBOARDING, SNOWBOARDCROSS – WOMEN
NameYearFinish
Lindsey Jacobellis 2006 Silver
2014 U.S. Olympic Team Media Guide